Specifika naší vlny

Nemáme merino ovečky, ale přesný opak - hrubovlnné původní valašky. Jejich vlna proto není vhodná na svetry, šály a jiné výrobky přiléhající na citlivé části těla. Má však jiné nesporné výhody - je velmi odolná, takže koberce, podložky, pracovní rukavice či papuče jsou opravdu nesmrtelné. Vlna nežmolkuje a je výrazně hřejivá. Pro citlivější osoby je možné oděvní výrobky podšít fleecem.

      Na praní nepoužíváme, kromě jádrového mýdla, žádné saponáty, vlna proto obvykle lehce voní po ovečkách. Hotový výrobek je možné přeprat za použití Vámi užívaného pracího prostředku na vlněné oděvy, čímž pach ovčiny zmizí úplně.

      Naše ovečky běhají po pastvinách a přes zimu jsou krmeny čerstvým senem. V jejich vlně proto hned po ostříhání najdeme spoustu semínek, úlomků sena a dalších "nečistot". Ty při praní a česání z velké části vypadají, nicméně i tak v česanci občas nějaký kousek zůstane. Při dalším zpracováním obvykle vypadají. Sem tam smítko je zárukou toho, že naše vlna neprochází karbonizací kyselinou sírovou nebo chlorovodíkem, při které jsou tyto nečistoty běžně rozpouštěny.

       Přirozená barva vlny není čistě bílá, ale lehce nažloutlá. Bílé barvy lze dosáhnout pouze bělením např. peroxidem vodíku. To vlně neděláme a proto všechna naše přírodní vlna má barvu lehce nažloutlou.

NĚKOLIK TIPŮ:

      Každá ovečka má jiný odstín barvy vlny. Při jedné objednávce se snažíme zaslat vlnu z jedné ovečky, případně z jedné směsi vlny z různých ovcí, takže jedna objednávka rovná se jedna barva. U každé další objednávky však hrozí, že bude z jiné ovečky, a že tedy bude mít jinou barvu. Myslete na to prosím při své objednávce.

     Abychom česance byli schopni skladovat a zasílat poštou co nejlevněji, balíme je do smotečků. Ty jednoduše rozvinete a máte česanec připravený k dalšímu zpracování.

     Pokud by se Vám vlna zdála býti příliš hrubá, stačí ji obvykle přeprat v přípravku s přídavkem lanolinu.

Vytvořte si webové stránky zdarma!